
Prošlog utorka, 18. juna, održalo se finale takmičenja Nacionalnog foruma za zelene ideje u organizaciji Trag fondacije. CeROG je predstavio zelenu ideju Stvar(a)oteku – biblioteku stvari.
U prijatnoj atmosferi predstavljeno je 10 Zelenih ideja:
- Knitomania – nadcikliranje plastičnih kesa u rančeve,
- Stvar(a)oteka – biblioteka stvari – biblioteka koja pozajmljuje predmete koji se povremeno koriste (alat, oprema za sport/hovi, električne uređaje za domaćinstvo), štedi novac i smanjuje otpad,
- Eko dekor – nadcikliranje različitih otpadnih materijala u dekorativne korpice za cveće,
- Eko tabure – nadcikliranje guma u taburee,
- Andramolje – eko-igračka koja razvija interesovanje i kreativnost kod dece,
- Eko kamp Drača – eko kamp koji razvija ekološku svest,
- Avantura zelembaća – nastavna sredstva – interaktivna radna sveska koja razvija kreativnost i ekološku svest,
- Oko sokolovo – usluga iznajmljivanja foto-čeka koje omogućavaju fotografisanje prirode uz njeno poštovanje i ne narušavanje,
- Mini-pogon – recikliranje plastike u proizvode za novu upotrebu, i
- Vedrina Polimlje – proizvodnja prehrambenih proizvoda od voća i povrća na tradicionalan način.
Mi smo bili drugi na redu i u 7 minuta Ana je predstavila ključne stavke ideje Stvar(a)oteke.

Izložila je problematiku stvaranja otpada u Novom Sadu i postojanja neuređene deponije, zatim i problem kupovine predmeta koji se povremeno koriste, a koja opterećuje kućni budžet. Za ovo predlažemo rešenje: otvaranje biblioteke stvari u Novom Sadu – Stvar(a)oteke. Biblioteka stvari bi funkcionisala kao i konvencionalna biblioteka samo što bi umesto knjiga pozajmljivala predmete. Doprinela bi uštedi i rasterećenju kućnog budžeta i otvorila mogućnosti za nova iskustva i razvoj veština. Kroz sistem prijema donacija nepotrebnih stvari sugrađana/ki, Stvar(a)oteka bi ih preusmerila u novi ciklus upotrebe i time smanjila otpad. Prezentacija je završena predstavljanjem budžeta i finansijskog plana i pitanjima i diskusijom sa žirijem.

Žiri je bio u sastavu: Bojan Vulikić (Erste Banka Srbija), Marijana Savić (NVO Atina), Olivera Popović (Udruzenje poslovnih zena Srbije / Association of Business Women in Serbia), Paola Petrić (Heinrich-Böll-Stiftung Belgrade), Miroljub Nikolić (Caritas Šabac) i Miodrag Nedeljković (IDC Serbia).
Nakon prezentovanja svih 10 ideja usledila je panel diskusija na temu Solidarnog preduzetništva u kojoj su učestvovali: Dina Rakin (Evropski pokret u Srbiji), Igor Kojčić (Agro Iris/ZADRUGA) i Đorđe Milinković (Erste Banka Srbija). Moderator panela je bio Dragan Srećković (Trag fondacija). Predstavljena je trenutna situacija i diskutovano je o neophodnim koracima ka daljem razvoju solidarnog preduzetništva.

Nakon panel diskusije proglašeni su pobednici takmičenja:
3. mesto Oko Sokolovo ideja Društva za zaštitu ptica Srbije,
2. mesto naša Stvar(a)oteka i
1. mesto Andramolje ideja Centra za razvoj participativnog obrazovanja.

Veoma smo srećni što je ideja Stvar(a)oteke prepoznata i što je dobila podršku za započinjanje poslovanja.
Sledeći korak 3 pobednika je učešće na regionalnom takmičenju Zelene ideje, koje će se održati 9-12 jula u Albaniji.

Pratite nas i pridružite nam se.
Dopala vam se vest? Podelite je sa prijateljima: